بهره برداران برنامه الگوی کشت را رعایت کنند/صرفه جویی ۳۰ درصدی مصرف آب با حفظ بقایای گیاهی در مزارع، کاهش خاک ورزی و کشت مستقیم - بهره برداران برنامه الگوی کشت را رعایت کنند/صرفه جویی ۳۰ درصدی مصرف آب با حفظ بقایای گیاهی در مزارع، کاهش خاک ورزی و کشت مستقیم | مدیریت جهاد کشاورزي شهرستان بجنورد

ویژه برنامه های مراسم یوم ا... 12 بهمن

...

لیست شرکت های کارگزاری بیمه گری دام استان خراسان شمالی

باسمه تعالی به اطلاع کلیه دامداران محترم استان خراسان شمالی میرساند: برای بیمه و هویت دار نمودن دام های خود، به نمایندگی کارگزاریهای بیمه دام در شهرستان ها مراجعه نمایئد. ضمنا لیست شرکت...

آگهی مناقصه شرکت شهرکهای کشاورزی

آگهی مناقصه شرکت شهرکهای کشاورزی   ...

اطلاعیه دوم پلاک گذاری ماشین آلات خود کششی کشاورزی

                           باسمه تعالی (اطلاعیه مهم) قابل توجه کلیه مالکین ماشین آلات خود کششی کشاورزی (تراکتور، کمباین، دروگر) با عمر زیر 13 سال(1380 و بعد از آن) به اطلاع میرساند؛ کار پلاک گذاری ماشین...

مبارزه با علفهای هرز گندم

فایل اطلاعیه مبارزه با علفهای هرز گندم بهمراه راهنمای شناسایی علفهای هرز مهم منطقه را که در ذیل قرار داده شده ، می توانید بطور رایگان دانلود نمایید. ...

اطلاعیه

 

بهره برداران برنامه الگوی کشت را رعایت کنند/صرفه جویی ۳۰ درصدی مصرف آب با حفظ بقایای گیاهی در مزارع، کاهش خاک ورزی و کشت مستقیم
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد:با حفظ ۳۰ درصد از بقایای گیاهی در مزارع، کاهش خاک ورزی و کشت مستقیم حدود ۳۰ درصد نیاز آبی گیاه کاهش می یابد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مهندس عباس کشاورز امروز چهارشنبه در دومین روز از پنجمین کنگره سراسری خانه کشاورز با بیان این که روش های زراعی برای صرفه جویی در آب و حفظ خاک باید متحول شود، گفت: کشاورزان باید خاک ورزی را در اراضی خود به حداقل برسانند و همه کشت های دیم به صورت کشت مستقیم انجام شود.
وی بحران آب سفره های زیرزمینی در دشت ها را پیچیده و نگران کننده دانست و اظهار داشت: در فضای امروز که دولت به دنبال تعادل بخشی آب سفره های زیرزمینی است، کشاورزان باید حد مصرف آب را رعایت کنند و برازنده جامعه کشاورزی نیست که بگذاریم بحران آب جدی تر و رودها و دریاچه ها خشک شود.
کشاورز افزود: با توجه به شرایط آب و خاک کشور باید برنامه الگوی کشت در بخش کشاورزی اجرا شود و محصولات آب بر مانند برنج به غیر از استان های گیلان و مازندران در سایر استان ها کشت نشود.
وی با بیان این که کشور ظرفیت خودکفایی همه محصولات را با توجه به کم آبی ندارد، تصریح کرد: تاکید ما در کشت محصولات، بهره وری آب و عملکرد بالا است.
کشاورز گفت: محصولاتی که به آب سبز یا آب باران اتکا دارند در ایران دارای مزیت هستند و در محصولاتی مانند برنج و ذرت امکان خودکفایی نداریم.
وی در عین حال بر انتقال کشت سبزی و صیفی به محیط های گلخانه ای تاکید کرد و اظهار داشت: به منظور صرفه جویی در آب، سبزی و صیفی و حتی باغ ها در کشور به غیر از نواحی شمالی باید به گلخانه ها و سیستم های حفاظت شده منتقل شوند.
کشاورز، کشت نشایی را یکی دیگر از راهکارها برای صرفه جویی در آب عنوان کرد و گفت: کشت نشایی علاوه بر این که دارای توجیه اقتصادی است موجب می شود که گیاه سالم به مزارع منتقل شود.
وی جلوگیری از تشعشع نور خورشید بر سطح خاکی که در آن آب روان است را از راه های جلوگیری از تبخیر و هدررفت آب دانست و تصریح کرد: اگر باغداران ۴۰ درصد زمین خود را با توری بپوشانند ۳۰درصد در مصرف آب صرفه جویی خواهند کرد.
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی، تغییر فصل کشت محصولات آب بر را از سیاست های وزارتخانه برای استفاده از آب سبز عنوان و تصریح کرد: ما این روش را در مورد چغندرقند انجام دادیم که نتیجه بخش بود و باید ۲۰ درصد دیگر از سطح چغندرقند بهاره را کم و به سطح چغندر پاییزه اضافه کنیم.
وی افزود: در مورد علوفه هم باید به کشت پاییزه روی آوریم.
کشاورز در ادامه بر استفاده از بذور و ارقام جدید محصولات تاکید ورزید و گفت: هیچ کشاورزی نباید از دسترسی به بذور جدید محروم باشد.
وی افزایش عملکرد چغندرقند را نتیجه مصرف بذور جدید دانست و اذعان داشت: با استفاده از ارقام جدید بذر ظرف سه سال اخیر عملکرد چغندرقند از ۴۲ تن به ۵۵ تن در هر هکتار رسیده است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: عملکرد تولید شکر نیز از ۴۵۳ گرم به ۶۷۰ گرم به ازای هر متر مکعب افزایش نشان می دهد.
وی در مورد کود نیز خاطرنشان کرد: در سال ۹۲ یک مثقال کود استاندارد در کشور وجود نداشت و آزمایش بر روی ۷۰ نمونه کودی نشان داد که ماده موثره ۵۵ نمونه از کودها صفر بوده است.
کشاورز با اذعان به این که با ساماندهی بازار آشفته و ثبت کود طی چهار سال اخیر کشاورزان از دسترسی به کود خوب محروم نبوده اند، گفت: در حال حاضر موجودی کود کشور ۴۸۰ هزارتن می باشد.
وی در مورد آفت کش ها نیز وعده داد که با برنامه ریزی های انجام شده حداکثر تا ۱۶ ماه آینده سیستم آفت کش های کشور متحول خواهد شد.
کشاورز اضافه کرد: در زمینه ساماندهی سیستم آفت کش ها، گام های خوبی در سازمان حفظ نباتات برداشته شده است.
وی در عین حال از کشاورزان خواست خود را با برنامه ها و سیاست های آب و خاک وزارت جهادکشاورزی و نسخه جدید در این حوزه هماهنگ کنند.