مبارزه با سن غلات - مبارزه با سن غلات | مدیریت جهاد کشاورزي شهرستان بجنورد

ویژه برنامه های مراسم یوم ا... 12 بهمن

...

لیست شرکت های کارگزاری بیمه گری دام استان خراسان شمالی

باسمه تعالی به اطلاع کلیه دامداران محترم استان خراسان شمالی میرساند: برای بیمه و هویت دار نمودن دام های خود، به نمایندگی کارگزاریهای بیمه دام در شهرستان ها مراجعه نمایئد. ضمنا لیست شرکت...

آگهی مناقصه شرکت شهرکهای کشاورزی

آگهی مناقصه شرکت شهرکهای کشاورزی   ...

اطلاعیه دوم پلاک گذاری ماشین آلات خود کششی کشاورزی

                           باسمه تعالی (اطلاعیه مهم) قابل توجه کلیه مالکین ماشین آلات خود کششی کشاورزی (تراکتور، کمباین، دروگر) با عمر زیر 13 سال(1380 و بعد از آن) به اطلاع میرساند؛ کار پلاک گذاری ماشین...

مبارزه با علفهای هرز گندم

فایل اطلاعیه مبارزه با علفهای هرز گندم بهمراه راهنمای شناسایی علفهای هرز مهم منطقه را که در ذیل قرار داده شده ، می توانید بطور رایگان دانلود نمایید. ...

اطلاعیه

 

                                               اطلاعيه

قابل  توجه كليه كشاورزان گندمكار شهرستان  بجنورد  و روستاهاي تابعه                                                                                                                                    

 

 

 سن غلات از مهمترين آفت گندم و جو مي باشد. اين آفت با تغذيه از گندم و جو در مراحل مختلف رويشي موجب كاهش عملكرد (خسارت كمي) و از بين بردن خاصيت نانوايي(خسارت كيفي) مي گردد. نحوه فعاليت سن مادري در كوه و زير بوته هاي گون، درمنه و زرشك وحشي مي باشد كه از اواسط اسفند ماه با گرم شدن هوا به صورت دسته جمعي به مزارع گندم حمله مي كند، در اين زمان بوته هاي گندم كه در مرحله پنجه زدن يا ساقه رفتن است مورد تغذيه سن قرارگرفته     بطوریکه برگ و جوانه مرکزی مولد خوشه از بین می رود. سنهاي مادري پس از تغذيه كافي جفت گيري نموده و تخمهاي خود را به صورت دو دسته هفت تايي روي برگها مي گذارند، پوره هاي خارج شده از تخم به روي خوشه هاي گندم رفته و از دانه هاي شيري گندم تغذيه مي كنند و باعث چروكيدگي دانه ها مي گردند.

 

  

  

 از آنجا كه با گرم شدن هوا سن مادري به تدريج از كوه به مزارع حمله مي كند، لذا زمان مبارزه با سن مادري زمانيست كه بیشترین جمعیت سن های موجود در اماکن زمستانگذران، محل خود را ترک و تخلیه کرده و در مزارع گندم مستقر شده باشند.. مبارزه در مرحله پوره  نيز زمانيست كه اکثریت نسبی جمعیت پوره های سن  موجود در مزرعه در مرحله سن 2     پورگی باشند. با توجه به اينكه مبارزه با سن گندم همگاني مي باشد، بنابراين همكاري كليه كشاورزان در اين امر ضروريست.

 

1- كشاورزان در صورت مشاهده سن در مزارع جهت بازديد كارشناسان، كارشناسان ناظر و مروجين سريعاً مراتب را به اطلاع مسئول مراكز خدمات و يا مديريت جهاد كشاورزي برسانند.

2- پس از بازديد از مزارع آلوده، در صورتيكه تعداد سن در مزرعه در حد مبارزه شيميايي باشد، راهنمايي و اقدامات لازم توسط كارشناسان صورت خواهد گرفت.

3- كليه كشاورزان سمپاشهاي خود را تعمير و آماده سازي نمايند تا در زمان مبارزه بتوانند به نحو مطلوب استفاده نمايند.

4- با توجه به اينكه خسارت اين آفت به مزارع گندم موجب كاهش محصول توليدي مي گردد و در صورتيكه خسارت     سن زدگي بيش از دستورالعملهاي صادره باشد، مراكز خريد گندم نسبت به برگشت محصول مذكور اقدام خواهند نمود و همچنين در صورت عدم مبارزه به موقع با اين آفت پس از وارد كردن خسارت به مزارع گندم و برگشت آن به اماكن    زمستان گذران در سال بعد خسارت بيشتري به مزارع خواهند رساند، لذا در صورت نياز به مبارزه با اين آفت لازم است اقدامات جدي و به موقع توسط كشاورزان انجام گيرد. ضمناً سموم مصرفي عليه سن گندم شامل دسيس به ميزان 300 سي سي در هكتار  و فنيتروتيون و فنتيون به ميزان 1 ليتر در هكتار مي باشد.

 

مديريت جهادكشاورزي شهرستان بجنورد –  فروردین93